Elementor #2094

Program in Brief

Thursday, June 24, 2021

11:45-12:00 Opening Remarks

12:00-13:00 Keynote Lecture: Sergei Guriev

13:10-15:00 Forum Discussion

15:00-15:30 Networking session

15:30-17:30 Session 1: Macro I

17:45-19:45 Session 2A: Economic History of the Soviet Union

17:45-19:45 Session 2B: Public Economics

20:00-21:30 Session 3A: International Trade 

20:00-21:30 Session 3B: Dynamic Public Finance (Macro Tax) 

Friday, June 25, 2021

11:00-13:00 Session 4A: Conflict Studies

11:00-13:00 Session 4B: Macro II 

13:10-15:10 Session 5A: Trade and Borders I

13:10-15:10 Session 5B: Labor Economics 

15:20-16:20 Keynote Lecture: Johanna Rickne

16:30-18:30 Session 6A: Migration

16:30-18:30 Session 6B: Health Economics

18:45-20:15 Session 7A: Trade and Borders II

18:45-20:15 Session 7B: Development

20:30-22:30 Session 8A: Economics of Sports

20:30-22:30 Session 8B: Foreign Exchange Constraints in Developing Economies 

Saturday, June 26

10:00-12:00 Session 9A: Finance and Banking

10:00-12:00 Session 9B: Applied theory

12:10-14:10 Session 10: Behavioral and Experimental Economics

14:20-15:50 Session 11A: Pandemic and Economic Policy  

14:20-15:50 Session 11B: The Next Generation (student session)

16:00-18:00 Session 12: Mixed Frequency Big Data

18:15-20:15 Session 13A: Econometrics 

18:15-20:15 Session 13B: Macro and Finance

20:30-21:30 Keynote Lecture: Lee Ohanian

21:30-22:00 Awards and closing

 
Awards

Best Paper Awards are made available by AEA for general interest papers (Armen Alchian Award), young scholars (Grigor Artzruni Award), and award in agricultural and environmental economics, as well as by the International Monetary Fund for papers in macroeconomics and international trade, and the C-Quadrat Award (€500) for student papers in pension economics and portfolio management. Submission of completed papers in advance is required to be considered for the awards.

Thursday, June 24, 2021

11:45-12:00 Opening Remarks

12:00-13:00 Keynote Lecture: Sergei Guriev

13:10-15:00 Forum Discussion

15:00-15:30 Networking session

15:30-17:30 Session 1: Macro I

17:45-19:45 Session 2A: Economic History of the Soviet Union

17:45-19:45 Session 2B: Public Economics

20:00-21:30 Session 3A: International Trade 

20:00-21:30 Session 3B: Dynamic Public Finance (Macro Tax) 

Program in Brief

Thursday, June 24, 2021

11:45-12:00 Opening Remarks

12:00-13:00 Keynote Lecture: Sergei Guriev

13:10-15:00 Forum Discussion

15:00-15:30 Networking session

15:30-17:30 Session 1: Macro I

17:45-19:45 Session 2A: Economic History of the Soviet Union

17:45-19:45 Session 2B: Public Economics

20:00-21:30 Session 3A: International Trade 

20:00-21:30 Session 3B: Dynamic Public Finance (Macro Tax) 

Friday, June 25, 2021

11:00-13:00 Session 4A: Conflict Studies

11:00-13:00 Session 4B: Macro II 

13:10-15:10 Session 5A: Trade and Borders I

13:10-15:10 Session 5B: Labor Economics 

15:20-16:20 Keynote Lecture: Johanna Rickne

16:30-18:30 Session 6A: Migration

16:30-18:30 Session 6B: Health Economics

18:45-20:15 Session 7A: Trade and Borders II

18:45-20:15 Session 7B: Development

20:30-22:30 Session 8A: Economics of Sports

20:30-22:30 Session 8B: Foreign Exchange Constraints in Developing Economies 

Saturday, June 26

10:00-12:00 Session 9A: Finance and Banking

10:00-12:00 Session 9B: Applied theory

12:10-14:10 Session 10: Behavioral and Experimental Economics

14:20-15:50 Session 11A: Pandemic and Economic Policy  

14:20-15:50 Session 11B: The Next Generation (student session)

16:00-18:00 Session 12: Mixed Frequency Big Data

18:15-20:15 Session 13A: Econometrics 

18:15-20:15 Session 13B: Macro and Finance

20:30-21:30 Keynote Lecture: Lee Ohanian

21:30-22:00 Awards and closing